Ah, a szárnyas idő miként suhan, már megint itt vagyunk az istenbizony meg a sohatöbbé szezonjában, alig pár hétre a natudodmitvilág és az ottegyemegafeneazegészet stádiumától. Hát akkor gyürkőzzünk neki.
Tavaly ilyenkor hirdettem meg az első Jóleső Januárt, most a másodikon a sor. Amit itt a belinkelt szövegben írok, továbbra is áll, de ezúttal egy pöttyöt változtatok a kivitelezésen, oké? Töltsetek egy kávét, elmagyarázom.
Mint azt tudjátok (mert ugye tudjátok), 190 éve jelent meg A magyar helyesirás’ és szóragasztás’ főbb szabályai. A magyar tudós társaság’ különös használatára czimü munkátska, mely azt hivatott elérni, hogy tegyünk már végre pontot a jottisták meg ypszilonisták, katolikusok és protestánsok, dunáninneniek és dunántúliak helyesírásbeli balhéira, plusz legyen mivel kínozni a kisdiákokat, akiknek ezentúl be kell vágni, hogyan köll leírni azt, hogy gellérthegy, gólyafészek, dióhéj meg császárikirályicímzetestanácsos. Igen, ez volt az első Akadémiai Helyesírás, bár akkor még nem volt Akadémia sem, de értitek.
Nem bántlak tovább a helyesírás-történettel, most már szegény ötödikeseknek is be kell magolnia, mi a részleges hasonulás meg miben áll a szóelemző elv, úgyhogy feltehetően mindenkinek tele a töke az egésszel. Kár. A magyar helyesírás története sokkal viccesebb és szórakoztatóbb, mint hinnétek, és itt most képzeljetek el három további bekezdést, amelyben a magyar oktatás általános elkeféltségéről teszek magvas megállapításokat. Ezt a három bekezdést ugyanis most nem írom meg, Jóleső Januárról beszélünk, nem pedig Szopató Szeptemberről meg Jahahahaj Júniusról.
A lényeg ezzel a magyar hejesírás nevű katyvasszal az, hogy időnként nekifutnak, oszt addig kalapálják, amíg meg nem születik egy újabb Akadémiai Helyesírás (a továbbiakban AkH), és akkor az előző megy a levesbe. Nem teljesen, naná hogy nem, rendszerint olyan súlyos és fontos változtatások történnek, hogy ezentúl hány m-mel kell írni a mamutot meg hány szótagtól van egybeírás-különírás meg hogy Mariann-nal vagy Mariannal? Mindenesetre ilyenkor kihirdetik, hogy van egy új AkH, és ha van a lakásban egy korábbi könyvformájú AkH, innentől ebből hajtogathatod a papírrepülőidet.
A jelenleg érvényes AkH a 12. sorszámú, nálam meg természetesen van a lakásban egy AkH11. Na innentől fordulunk rá a Jóleső Januárra. Én ugyanis úgy döntöttem, hogy a 2023-as JJ-t ennek segítségével fogom abszolválni.
A tavalyi felvonásban összeraktam egy meglehetősen előrelátható szólistát, amelynek mentén alakintgathatom a Jóleső Január tematikáját, idén viszont úgy gondoltam, legyünk kreatívabbak, és bízzuk magunkat többé-kevésbé a véletlenre. Úgyhogy megfogtam az AkH11-et, három dobókockát meg persze tollat-papírt, és nekiláttam.
Az AkH azon része érdekelt, amely a szótárat tartalmazza, ez ebben a kiadásban a 127. oldaltól a 414-ig terjed. Január 31 napos, ennélfogva az elsejétől kilencedikéig tartó időszakra jutnak a százasok, tizedikétől tizenkilencedikéig a kétszázasok ésígytovább. Megvan?
Na akkor jönnek a dobókockák. Ha csak kettőt használnék, sose mehetnénk az X66 fölé (X=1 vagy 2 vagy 3 vagy 4), ezért kellett három. Innentől viszont meglehetősen random módon döntöttem el, az első kocka lesz a tízesek és a másik kettő összege az egyesek számjegye, mert végül is tökmindegy, a véletlen az véletlen, pláne amíg nem látom, valójában melyik oldalt dobta a lottó. Ha olyat dobtam, hogy pl. 6+5+6, akkor a második számjegyhez összeadtam az eredmény számjegyeit is, lásd 5+6=11, 1+1= 2, a végső szám pedig akkor X62.
Ilyenformán tessék elképzelni a folyamatot, ni:
És aztán dobtam, és dobtam, és számoltam, és írtam, és végül ez lett belőle:
Az utolsó kettőnél csak egy dobókockát használtam, mert adott volt, hogy a számnak 41X-nek kell lennie (emlékeztetőül: a szótárrész 414-ig tart). A január 25-i szám helyett pedig azért dobtam újat, mert a lista áttanulmányozása után rájöttem, hogy a január 20. ugyanannak a lapnak a másik oldalán van, és nincs garancia arra, hogy nem nyírom szét a lapokat valamilyen művészi agymenés következtében. Egy kollázs hátoldaláról nehezen tudnék szavakat választani, ugyebár. (Mert nem látom, mik azok, azér.)
Na szóval ismételten csak a hülyeség meg a marhaság terjeng errefelé, a Jóleső Januárba a véletlen meg a szabad asszociáció aranykapuján keresztül fogunk bebukdácsolni, és soxeretettel hívom játszani ezúttal is a kedves olvasókat. Minden nap felteszem a következő napra érvényes oldalt, aztán uccuneki. A január 1-i oldal ez lesz:
Höhö, ott van benne az is, hogy “bűnbarlang”…
Zsuzsi
2022/12/31 at 10:17
A bőség zavara 🙂 bárha a bőség nem is erre az oldalra esik. 🙂
mák
2022/12/31 at 11:50
Asszociáció! Szabadság! Bőség! Káosz! 😀
Laura Arkanian
2022/12/31 at 20:51
A barbár barázdabillegető battériái — írta Baróti Szabó Dávid, zenéjét szerezte Bartók Béla. Bátyám!
mák
2022/12/31 at 21:24
Aztaaa! 😀
Retyusa
2022/12/31 at 22:02
Barbár ez a Bartók-est… Basszuskulcs! Ilyen bárgyú baritont!…
Laura Arkanian
2022/12/31 at 22:39
❤