Ha a normális életem élném, valószínűleg épp most értünk volna a “Külső világ tevékeny megismerése matematikai tartalommal” zárótevékenység végére a Mókus csoportban.
Úgyhogy ennek tiszteletére legalább kiőtöztem a szokásos középkorú középcsoportos itthonfityegő holmijaimba.
Zsuzsi
2020/05/08 at 10:53
Hát ez nagyon jó kis összeállítás, a Mókus csoport szomorkodhatna, hogy nem látják, ha tudnák. 🙂
mák
2020/05/08 at 10:54
Bevallom, a gyerekek általában szokták díjazni a cuccaimat. 😀
Zsuzsi
2020/05/08 at 10:55
Naná! 🙂
vica57
2020/05/09 at 08:17
És konkrétan mit jelent az említett zárótevékenység? Korongokat kell színek szerint csoportosítani, vagy pálcikákat és korongokat szétválogatni, esetleg babot és lencsét?
esetleg meg is számolni 10-ig terjedően?
(halmaz képzésre gondolok)
Az öltözék tetszik.
mák
2020/05/09 at 08:49
Körülbelül ilyesmire lehet számítani, igen. Párok, halmazok, csoportképzés, kisebb-nagyobb, rövidebb-hosszabb meg effélék. Mindez viszont környezetismeretbe építve.
Az, hogy mi a téma, amibe bele kell ágyazni a matematikai fogalmakat, attól függ, hogy a félévi fejlesztési tervben (ami tulajdonképpen az óvodai “tanmenet”, de persze nem így hívják) éppen mi kerül sorra. Például ha, vegyük, az adott hétvégén éppen anyák napja lesz, akkor minden tevékenység ennek van alárendelve, akár ének, akár rajz, akár mese-vers. Ha éppen ilyenkor kell külső világ tevékeny megismerését kell tartani matematikai tartalommal, akkor például virágültetést fognak játszani a gyerekek. Ezen belül viszont meg fog jelenni az, hogy melyik virág milyen évszakban virít, hogyan kell gondozni, mire van szüksége (nap, víz, termőtalaj); és az is, hogy az “ágyásban” melyik sorban van több virág, hogyan tudjuk kimérni, hogy egyenlő távolságra legyenek egymástól stb.
Az óvodában az az egyik legszebb trükk, hogy úgy tanítja meg a gyerekeket rengeteg mindenre, hogy ők közben észre sem veszik, mert csak azt észlelik belőle, hogy játszanak, énekelnek, mondókáznak, színeznek, építenek – viszont az óvodapedagógus pontosan tudja, mit akar éppen elérni, és pontosan tudnia kell azt is, milyen eszközökkel és módszerekkel tudja ezt elérni.
vica57
2020/05/09 at 09:52
Ez nagyon-nagyon tetszik 🙂
Hát tulkélpp ez az igazi tanulás, és ha én lennék az oktatási főfőminiszter, tutira ilyesmi lenne gyakorlatilag az EGÉSZ oktatás.
Nem magolás.
Meggyőződésem, hogy a matekkal is az a baj, hogy rosszul tanítják.
Pláne mainapság, amikor millió segédeszköz van a konkrét számolásra.
mák
2020/05/10 at 01:56
Engem valószínűleg akkor kellett volna elkapni matekból, amikor hi-he-tet-le-nül lelkes lettem attól, hogy van olyan halmaz, aminek egyetlen eleme sincs. Ha akkor valaki felfigyel arra, mennyire elbűvöl ez engem, és még mond néhány más hasonlóan izgalmas dolgot, nem kötök ki ott tizenévvel később, hogy enyém az iskola összes végzőséből a leggyengébb matekérettségi. 😀 (Így is egy elég tisztességes közepes volt, és teljesen saját kútfőből, de azért, no.)
vica57
2020/05/15 at 07:23
Igen, pont erről van szó.
Engem a számrendszerek bűvöltek el, az, hogy nem csak a tízesben lehet számolni, meg a négyszín elmélet, hasonlók.